November 28, 2018

Briefing - November 27, 2018

Board recognizes Peel Custodial and Maintenance Workers' Appreciation Day on Nov. 30

The board will recognize Peel Custodial and Maintenance Workers' Appreciation Day on Nov. 30, 2018—a day for staff, parents and students to participate in a variety of activities to express their appreciation for our custodial and maintenance workers.

Board writes letter to Minister of Education regarding Parent Reaching Out (PRO) Grants

The board will write a letter to the Minister of Education regarding Parents Reaching Out (PRO) Grants. The letter outlines the total amount of funds that the Peel District School Board has received over the past few years, and includes examples of how schools have used PRO grants in the past. Trustees hope to receive information from the ministry about the pause and the future of the program.

Board approves consolidated financial statements for 2017-18

The board approved the consolidated financial statements for 2017-18. Trustees also approved that the Audit Committee Report for 2017-18 be submitted by the Peel board to the Ministry of Education.

Board approves the appointment of trustees to the Integrity Commissioner Selection Committee

The board approved to establish an Integrity Commissioner Selection Committee. The appointment of eight trustees to the Integrity Commissioner Selection Committee will be made at the Second Meeting of the Board Meeting on December 3, 2018.

Trustees approve working fund reserve transfers for 2017-18 year end

The board approved:

  • a transfer of $4,644,793 to the Working Fund Reserve
  • a transfer to Dedicated Working Fund Reserve (Appropriated Accumulated Surplus) at August 31, 2018 to be used for:
    • school and school support consumable funds in the amount of $1,822,327
    • miscellaneous operational funds in the amount of $3,759,988
    • DECE 2018-19 pay increases in the amount of $4,726,272
    • Increased Teaching Assistant allocation of $2,650,000
    • critical business systems upgrades in the amount of $4,000,000
    • Jean Augustine capital over expenditure of $1,762,496
    • solar energy reserve in the amount of $2,805,792
  • that the Dedicated Working Fund Reserves (Appropriated Accumulated Surplus) be transferred and used to offset the applicable operational costs in 2018-19.

It is recommended that the following superintendent appointment be approved effective January 1, 2019:

Lawrence DeMaeyer from acting Superintendent of Education for the John Fraser and Stephen Lewis Families of Schools and Applewood School to Superintendent of Education for the John Fraser, Stephen Lewis Families of Schools and Applewood School

The following superintendent assignment will be effective January 1, 2019:

Jamie Robertson from Superintendent of Education for the Mississauga, Rick Hansen and Woodlands Families of Schools to Superintendent of Human Resources Support Services

The following superintendent assignments will be effective August 1, 2019:

Lawrence DeMaeyer from Superintendent of Education for the John Fraser and Stephen Lewis Families of Schools and Applewood School to Superintendent of Education for the Meadowvale and Stephen Lewis Families of Schools, Applewood School and West Credit Secondary School

Matt McCutcheon from Superintendent of Education for the Heart Lake and Fletcher's Meadow Families of Schools and Parkholme School to Superintendent of Education for the Fletcher's Meadow and Jean Augustine Families of Schools and Parkholme School

Gale Solomon-Henry from Superintendent of Education for the Jean Augustine, Meadowvale and Streetsville Families of Schools to the Superintendent of Education for the Mississauga, Rick Hansen and Streetsville Families of Schools

Nina Jaiswal from Superintendent of Education for the Clarkson, Erindale and Lorne Park Families of Schools to Superintendent of Education for the Clarkson, Erindale, John Fraser and Lorne Park Families of Schools

Darren Van Hooydonk from Superintendent of Education for the Cawthra Park, Port Credit, and T.L. Kennedy Families of Schools to Superintendent of Education for the Port Credit, T. L. Kennedy and Woodlands Families of Schools

Paul da Silva from Superintendent of Education for the Schools in the Applewood Heights, Glenforest and Glenforest South Families of Schools to Superintendent of Education for the Schools in the Applewood Heights, Cawthra Park and Glenforest Families of Schools

Jeff deFreitas from Superintendent of Education for the Brampton Centennial and David Suzuki Families of Schools to the Superintendent of Education for the David Suzuki and Heart Lake Families of Schools

Michelle Stubbings from Superintendent of Education for the Central Peel and Turner Fenton Families of Schools to Superintendent of Education for the Brampton Centennial and Turner Fenton Families of Schools

Liz Cook from Superintendent of Education for the Bramalea, Chinguacousy and North Park Families of Schools to Superintendent of Education for the Central Peel, Chinguacousy and North Park Families of Schools

Pat Noble from Superintendent of Education for the Louise Arbour and Sandalwood Heights Families of Schools to the Superintendent of Education for the Harold M. Brathwaite and Louise Arbour Families of Schools and Judith Nyman Secondary School

Patrika Daws from Superintendent of Education for the Castlebrooke and Lincoln M. Alexander Families of Schools to Superintendent of Education for the Castlebrooke and Sandalwood Heights Families of Schools

Michael Logue from Superintendent of Education for the Harold M. Brathwaite, Humberview and Mayfield Families of Schools to Superintendent of Education for the Humberview and Mayfield Families of Schools​

The Superintendent of Bramalea and Lincoln M. Alexander Families of Schools is to be determined.​

​Elementary vice-principal process​

The board approved the following individuals to be considered for promotion to elementary vice-principal, as vacancies occur:​

Andrea Carnegie                                            North Field Office

Monica Chadha                                               North Field Office

Jason Chenier                                                  Hewson Public School

Catarina De Rubeis                                        Castle Oaks Public School

Shelley Dennis                                                 Ray Lawson Public School

Antonella Ferlisi                                              Ellwood Memorial Public School

Scott Grieve                                                     Mountain Ash Middle School

Allison Held                                                       Aylesbury Public School

Kelly Komar                                                      Autism Consultant, Toronto District School Board

Shannon Lee                                                    Mount Royal Public School

Kristina Mathews                                           North Field Office

Marielle Metz                                                  McHugh Public School

Audrey Miller Raybould                               Eldorado Public School

Heather Parizeau                                           Whaley's Corners Public School

Michael Poole                                                  Special Education Support Services

Carlene Powell                                                Plowman's Park Public School

Angila Roopnarine                                         Learning Centre 1, Toronto District School Board

Shauna Sarjeant                                             Aylesbury Public School

Abhishek Sharma                                           Levi Creek Public School

Heather Thomas                                             Aloma Crescent Public School

Francine Tulloch-Harvey                              Aylesbury Public School

Kurt Uriarte                                                      Whiteoaks Public School

Suzanne Winters                                            Royal Orchard Middle School

Sharon You                                                       Dolphin Senior Public School​

Elementary principal promotion process

The board approved the following individuals to be considered for promotion to elementary principal, as vacancies occur:​

Derek Ambrose                                                                Aylesbury Public School

Joann De Murell                                                               Whitehorn Public School

Mateja Drinovac                                                              Lougheed Middle School

Sheri Giddings                                                                   Russell D. Barber Public School

Claudio Moschella                                                           Burnhamthorpe Public School

Tony Moscone                                                                  Morton Way Public School

Ciera Murphy                                                                    Janet I. McDougald Public School

Sarah Robertson                                                              David Leeder Middle School

Lynnis Romaniuk                                                              Robert J. Lee Public School

Aamer Zuberi                                                                    Mount Royal Public School​

Secondary vice-principal promotion process

The board approved the following individuals to be considered for promotion to secondary vice-principal, as vacancies occur:​

Pino Baweja                                             Kipling Collegiate Institute, Toronto District School Board

Engy Boutros                                           North Field Office

Ian Cowan                                                Clarkson Secondary School

Barbara Gordon                                     Chinguacousy Secondary School

Christopher Greenfield                       Fletcher's Meadow Secondary School

Julianne Greenwood                           Mississauga Field Office

Timothy Hasiuk                                       Foothills School Division No. 38, Alberta

Georgette Highgate                             Turner Fenton Secondary School

Harjoat (Joti) Jando                              Castlebrooke Secondary School

Judith Pollard                                          Castlebrooke Secondary School

Omari Rhoden                                        Turner Fenton Secondary School

Arthur Tinson                                          Port Credit Secondary School

Omar Zia                                                    Jean Augustine Secondary School​

Trustees recognized the contributions and years of service of the following staff who have/are retiring:​

Deborah Gardash, teaching assistant, will retire November 30, 2018

Donna Golisky, teacher, will retire January 31, 2019

Annette Hartery, social worker, will retire January 31, 2019

Lynda Kearney, teacher, will retire December 31, 2018

Ryszarda Kubiak, school attendant, will retire February 1, 2019

Peter Lougheed, teacher, will retire January 31, 2019

Carol McClelland, teacher, will retire January 31, 2019

Diane McDougall, office assistant, will retire November 30, 2019

Kate O'Neill, teaching assistant, will retire December 31, 2018

Uma Rajan, office assistant, will retire January 31, 2019

Jonathon Ruhnke, teacher, will retire November 30, 2019

Valerie Tollan, teacher, will retire June 30, 2019​

Find Your School
Transportation
Subscribe